niedziela, 9 maja 2010

Super Deformed Gundam


 Super Deformed Gundam


SD Gundam powstał w połowie lat 80tych, jako parodia oryginalnego Gundama i robił sobie jaja z wielu ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pierwszych trzech serii: 0079, Zecie i ZZ. Potem SD otrzymał swoje osobne światy: Musha (Odwzorowanie feudalnej Japonii) i Knight ( typowe fantasy ze smokami i bohaterskimi rycerzami). W serii wciąż jednak pozostały skeczowe, cukierkowe i prześmieszne wersje Kalendarza Uniwersalnego.
Choć większość SD Gundam dotyczy i wykorzystuje materiał z UC, to są także produkcje, które choć w sumie do SD Gundam nie należą, wykorzystują alternatywne uniwersa. Chodzi tu przede wszystkim o SEEDowskie Supernova i zapowiedzi drugiego sezonu (czy wczesne filmu) Gundama 00. SD Gundam doczekał się również niezależnego serialu, przeznaczonego głównie dla młodszych widzów. Powstała też masa gier na w zasadzie wszystkie istniejące konsole od NESa począwszy na X-Boxie i PS3 skończywszy.

Gier i serialu omawiać nie zamierzam, bo nie mam skąd wziąć drugiego sezonu, a gry nigdy jakoś nie mogły się przebić na łamy tego bloga.

A wiec krótki przegląd tego co widziałem z SD Gundam:

SD Gundam Mark I
Seria składająca się z trzech krótkich niezależnych od siebie fabularnie odcinków.
Pierwszy to krótka retrospekcja całej wojny jednorocznej, będąca w zasadzie zestawem skeczy i parodii wydarzeń, które miały miejsce podczas tej Wojny.
Drugi odcinek posiada już własną historię. Opowiada on o tym jak żeńskie bohaterki Gundama przyjeżdżają na wakacje do pensjonatów Gundam (prowadzonych przez Amuro, Kamilie i Jedau), które chcą zniszczyć Char z Hotelu Zeon za to, że zabrały mu klientów. Historia bardzo zabawna, pełna subtelnych ( i niesubtelnych aluzji) do różnych serii Gundam.
Trzeci to igrzyska olimpijskie w których udział wzięły reprezentacje Federacji i Zeonu, wszystko komentowane przez Judau'a i Chara. Również zaznaczono problem równouprawnienia MSów i ludzi. 

SD Gundam Mark II
Znów fabularyzowane skecze:
Pierwszy odcinek opowiada o wydarzeniach podczas przedstawienia (striptizu?!) wszystkich żeńskich postaci, które miały nieszczęście w seriach zginąć.
Drugi to parodia gier RPG: Czarodziej Kamille, Wojownik Amuro i Złodziej Jedau wybierają się w podróż by uratować księżniczkę Królestwa Zety. Baaardzo zabawny odcinek, który powinien spodobać się każdemu fanowi RPG. Nie zabrakło też, już tradycyjnie, różnorakich nawiązań.

SD Gundam's Counterattack 
Krótki film zrobiony przy okazji kręcenia Odwetu Chara. Dwie szkoły: Nu School dla chłopców i Zeta Academy dla Dziewcząt zamierzają połączyć się dzięki tęczowemu mostowi miłości (POWAŻNIE!) i szykują się do festiwalu. Jednak plany Chara i Haman chcą popsuć renegaci i chuligani z Counterattack School. Prowadzani przez Amuro łobuzy ruszają szerzyć chaos i zniszczenie.
Jeden z najzabawniejszych SD Gundamów jakie wyszły. Jest on pełny kapitalnych nawiązań i dowcipów. Wykorzystano również obsadę z Gundama 0080 (główne postacie), no i zespół muzyczny Alex Band.

SD Gundam Mark. III
Pierwsze spotkanie z Musha Gundam! 5 krótkich odcinków prezentujących kolejno każdego członka Bandy Pięciu i ich zmagania ze złymi trzema braćmi Zaku. Nieco dłuższy od pozostałych jest piąty odcinek opowiadający o Gundamie Ninja infiltrującym wrogi zamek.
Pierwsze 4 odcinki nie mają więcej niż trzy minuty, ostatni nieco ponad pięć, ale i tak to kupa dobrej zabawy. Szczególnie piąty, w którym pojawia się duet braci Hyaku Shiki, którzy są genialnymi autorami świetnych dowcipów. Ogólnie rzecz biorąc to tylko wprowadzenie do świata Musha - krótkie, ale bardzo zabawne odcinki.

SD Gundam Mark. IV
Ta „seria” ma 2 odcinki i jeszcze dodatkowe uzupełnienie dla drugiego epizodu.
Pierwszy powinien wyglądać znajomo dla każdego kto oglądał Cartoon Network. Jest to bowiem Gundamowa wariacja na temat Wacky Racers. Zobaczyć możemy nawet odpowiednik Dicka Dastardla i Matley’a i ich maszyny 00. W ich role wcielili się Yazan (Dick) i Gemon (Matley). Ogólnie rzecz biorąc genialny odcinek z Fake Gundamem w roli głównej. Ja tam kibicowałem Gals Seven.
Drugi odcinek opowiada o wakacjach na jakie się skusił Nu Gundam (pomylił doskonałe biuro podróży z upadającym interesem starego Zaku i Qubeley). Jako że było już za późno, ruszył w podróż wraz z Sasabi, upośledzonym umysłowo Goufem, i tęgą Azieru. Podczas wchodzenia w atmosferę dochodzi do awarii i wycieczka ląduje najpierw w… realnym świecie, w samym środku wojny jednorocznej, a później w prehistorycznym świecie SD. Bardzo dobrze zanimowany odcinek (szczególnie z powodu przedstawienia MSów ze zwykłej serii). Stworzono też specjalny odcinek poświęcony właśnie omówieniu tego fragmentu odcinka (SD Gundam Mark. IV ep 2 Apleux).

SD Gundam Gaiden 
Tym razem mamy baśń fantasy opowiadającą o bohaterskim Knight Gundamie i jego zmaganiach z Devil Gundamem (seria stworzona przed G), a także o przygodach członków jego drużyny. Amuro miał swój własny epizod nawiązującym fabułą do Romeo i Julii (w tym akurat przypadku Kamille i Fa). Ostatnie odcinki to natomiast kulminacja fabuły wyjaśniająca kim tak naprawdę są Devil Gundam i Knight Gundam. Gaiden jest najdłuższą częścią SD, a każdy odcinek trwa po pół godziny.
Sam nie wiem co o tej serii myśleć. Jest to jednocześnie SD, ale również chce potraktować swoją historię trochę poważniej. Dostajemy więc sztampową opowieść fantasy z robotami i bohaterami z Gundama w roli głównej. Przyjemne się tę serię oglądało, ale jakoś nie pasuje do reszty SD ( no i Kamille nie ma gwiazd w oczach).

SD Gundam Mark. V
Pojedynczy odcinek przenoszący nas znów do świata Musha. Tak więc znów czeka nas cała masa parodii filmów samurajskich. Tym razem Gundam Shogun wysyła Bandę pięciu na poszukiwanie jego skarbu, który ukrył gdy był małym Gundamem (^^). Oczywiście skarb chcą zdobyć także bracia Zaku. W Mark. V pełno jest zdrowego dobrego humoru dającego sporo zabawy z oglądania.

SEED SuperNova 
Próba wprowadzenia w świat SD postaci z SEEDa. Pierwsze dwa odcinki opowiadają o nienawiści Yazaka do Kiry i Arthurna. Próbuje on wraz z Dearkiem pokonać ich w meczu piłki plażowej. Oczywiście bezskutecznie.
Dwa kolejne odcinki to już SEED Destiny. Pierwszy z nich opowiada o tym jak Shin i Luna cofają się w czasie aby nie dopuścić do zaprzyjaźnienia się Kiry i Arthurna (GAY ALERT ON!), a drugi to próba zniszczenia związku Kiry i Lacus.
To technicznie nie jest SD, ale z powodu podobieństw, wrzucam to tutaj. W sumie tylko dla tych, którym się SEED podobał.
Gundam Evolve ep. 14
Jeden z odcinków Evolve został poświęcony słynnemu Musha Gundamowi - dowódcy Bandy pięciu, który ratuje trójkę małych GMów i opowiada im o swoich przygodach, aż zjawia się jego stary odwieczny wróg…
Nic dodać nic ująć - typowy SD Musha Gundam, tylko, że w animacji CGI. Bardzo przyjemny i zabawny odcinek.

SD Gundamów jest oczywiście znacznie więcej. Widziałem też inne przygody Bandy Pięciu, czy inne parodie UC. Jednakże tylko po japońsku na Tubie, więc nie wiem o czym dokładnie były i gdzie je umiejscowić. Natomiast wszystko co tu przestawiłem doczekało się angielskich napisów i bez problemu można znaleźć je w Internecie.

Brak komentarzy: