sobota, 16 stycznia 2010

Mobile Suit Gundam EvolveMobile Suit Gundam Evolve
Rok Produkcji: 2001-2007
Liczba Odcinków: 15
Uniwersum: Kalendarz Uniwersalny, Future Century, After Colony, Cosmic Era, Super Deformed.

Na Gundam Evolve składa się 15 epizodów. Każdy z nich prezentuje innego Gundama, lub Mecha. Początkowo Evolve miał liczyć jedynie 5 odcinków, jednak Bandai szybko postanowiło nakręcić kolejne. Ideą Evolve jest ukazanie poszczególnych maszyn bojowych używając do tego doskonałej jakości CGI. W głównej mierze chodziło zwyczajnie o zareklamowanie modeli.
Nie będę pisał ogólnej recenzji całej serii, bo to nie ma za bardzo sensu. Zamiast tego przelecę po wszystkich odcinkach i opiszę je w dwóch, trzech zdaniach.

Odcinek 1: RX-78-2
Odcinek pilotażowy. Tuż przed ostatecznym atakiem na A Baoa Qu. Amuro przypomina sobie swoje dotychczasowe zmagania i ludzi którzy oddali za niego życie.
Pierwszy odcinek jako jedyny nie jest w CGI i składa się z fragmentów oryginalnej serii.

Odcinek 2: RX-178 Gundam Mark II
Akcja toczy się na krótko po zakończeniu Zety. Na ekranie widzimy komunikat, w którym życzą Kamille powrotu do zdrowia oraz zostaje nam zaprezentowany Mark II. Dowiadujemy się w jaki sposób działają mechanizmy oraz oglądamy nagrania treningowe, na których Kamille walczy z dwoma Dronami i Rick Diasami.
Ciekawy odcinek, ale dopiero od sesji treningowej. Na szczególną uwagę zasługuje końcówka i list Kamille z przeprosinami. Odcinek buduje niezły klimat i wpasowuje się do Zety.

Odcinek 3: GF13-017NJII God Gundam
Pierwszy odcinek z Alternatywnego Uniwersum, podczas treningu Tai Chi. Domon zostaje zaatakowany przez Rusing Gundama.
Bardzo klimatyczny odcinek z niewielką dawką humoru charakterystycznego dla Rain i Domona. Dobra walka i bardzo ładne otoczenie.

Odcinek 4: RX-78 GP03 Dendrobium
Odcinek ukazujący możliwości GP03 (GP03… alias Inspektor Gadżet). Rozwija nieco fabułę OVY: Stardust Memory. Nie lubię tego Gundama, ale sam odcinek jest dobry.

Odcinek 5: RX-93 Nu Gundam
Alternatywna wersja wydarzeń z filmu kinowego: Kontratak Chara. Starcie ukazujące możliwości słynnego Nu Gundama i ogromnego Alpha Azieru. Tym razem jednak z pozytywnym zakończeniem.
Bardzo dobry odcinek. Zresztą na tym właśnie epizodzie miał się z początku Evolve zakończyć. Bardzo ładne CGI, no i alternatywna wersja wydarzeń by Happy Tomino.

Odcinek 6: YMF-X000A Dreadnought
Mało zrozumiały przeze mnie odcinek. Głównie dlatego, że nawiązuje do jednej z odnóg SEEDa, tak więc nie za bardzo wiedziałem co się tam dzieje. Mimo to obejrzałem z przyjemnością.

Odcinek 7: XXXG-00W0 Wing Gundam Zero
Jedyny odcinek z After Colony. Rozmowa Doktora J z Releną. W tle natomiast działania Heero w jakieś bliżej niezidentyfikowanej bazie.
Heh… Odcinek o „Aniołku”. Całkiem dobry - świetny klimat i bardzo dobre CGI (chociaż ludzi mogli sobie odpuścić). Jest to dużo ciekawsza propozycja niż oryginalny Wing.

Odcinek 8: GAT-X105 Strike Gundam
Najmniej treściwy odcinek. Ot, Strike wpada do fabryki GINNów i rozwala wszystko w drobny mak.
Zabawny epizod, głównie z powodu spowolnionych akcji rodem z Matrixa. (Podmienili jedynie Neo na Strike’a).

Odcinek 9: MSZ-006 Zeta Gundam
Kolejny dziwny odcinek. Tym razem akcja toczy się po Zecie. Trzy Zeta Gundamy ruszają aby powstrzymać olbrzymiego piramido-podobnego mecha.
Ogólnie dobrze zobaczyć w akcji Zete Gundam. Sam wątek fabularny też poprowadzony jest całkiem zgrabnie. Jednak QRX-006 Geminus za bardzo kojarzył mi się z okrętem Goa’uld. No i White Unicorn mógłby mieć większą rolę. Jest to najdłuższy odcinek.

Odcinek 10: MSZ-010 ZZ Gundam
Epilog ZZ Gundam. W drodze na Jowisza, Judau jest świadkiem pościgu sił Neo Zeonu za Qubeley. Rusza więc na ratunek w swoim nowym ZZ Gundam.
Całkiem zgrabny odcinek z animacją identyczną jak w odcinku 9. Trzyma formę późnego ZZ (jest więc jest bardzo dobrze). Bardzo ładne sceny walk dopełniają doskonałego wrażenia.

Odcinek 11: RB-79 Ball
No cóż… Ball, jednostka legendarna głównie z powodu kpin i żartów na jej temat. Doczekała się świetnego bardzo klimatycznego odcinka. Znów napięcie i bezkres kosmosu w roli głównej.

Odcinek 12: RMS-099 Rick Dias
Odcinek bardzo podobny do drugiego. Tyle, że tym razem obserwujemy trening Chara w jego nowym Mechu: Rick Diasie, podczas walki z kolejnymi dronami. Pojawia się czerwony Zaku…
Bardzo udany odcinek. Ukazujący Chara i jego stosunek do wojny jednorocznej.

Odcinek 13: RMS-108 Marasai
Znów Zeta. Tym razem operacja rzutu na Jaburo. Genialna wręcz animacja. Doskonale oddająca nie tylko klimat, ale również zwyczajnie bardzo dokładna. Fabuła również zgrabna, skupiająca się na młodym pilocie Tytanów.
Najlepszy obok 15 odcinek Evolve.

Odcinek 14: SD Musha Gundam
O tym napiszę przy innej okazji.

Odcinek 15: "Newtype Challia Bull"
Najlepsza animacja i wątek fabularny. Powrót do korzeni: Wojna jednoroczna. Skupia się na pilocie Zeonu rozpoznanym jako Newtype. W zasadzie jedyną wadą tego odcinka jest animacja postaci. Szczególnie Char jest bardzo sztuczny.

I na tym kończy się Evolve. Z początku nie byłem nastawiony do tej mini serii pozytywnie – ot, pokazać mecha i sprzedać parę modeli więcej. Jednak warto się tymi odcinkami zainteresować, są krótkie, dobrze zrobione i dodają parę nowych, ciekawych elementów.

1 komentarz:

www.sportnazawsze.blogspot.com pisze...

ciekawy blog, za każdy komentarz się rewanżuje więc zapraszam do mnie jeżeli chcesz się dowiedzieć o najnowszych nowinkach z życia sportu. Zapraszam na www.sportnazawsze.blogspot.com